Forex

Początek Nowego Roku przynosi kontynuację umocnienia waluty amerykańskiej oraz charakteryzuje się spadkiem wartości euro. Na początku tego tygodnia eurodolar przełamał ważny psychologiczny poziom 1,20 i kontynuował rajd na południe w okolice 1,18625 naruszając minimum z 2010 roku. Impulsem do silnej przeceny euro były artykuły w niemieckiej prasie mówiące o tym, że Angela Merkel liczy się z tym, że Grecja może wyjść ze strefy euro w przypadku, gdy w wyborach zwycięży grecka opozycyjna partia a reformy nie będą kontynuowane. Według najnowszych sondaży na Syrizę chce głosować więcej Greków niż na obecnie rządzącą Nową Demokrację. Taki stan rzeczy wprowadza dodatkową nerwowość na rynkach finansowych. Coraz więcej mówi się ponownie o tzw. Grexit. Ponadto dalszym spadkom na EURUSD sprzyja obserwowana dywergencja w polityce monetarnej prowadzonej przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny. Fed zamierza dokonać pierwszej podwyżki stóp procentowych w połowie tego roku, podczas gdy ECB jest coraz bardziej skłonny wprowadzić dalsze ilościowe luzowanie polityki monetarnej w sytuacji gdy sen z powiek Mario Draghi spędza brak ustabilizowanych oczekiwań inflacyjnych w średnim i długim terminie. W dniu dzisiejszym poznamy wstępny odczyt inflacji HICP z Niemiec, w środę natomiast zostanie opublikowany wskaźnik inflacji dla całej strefy euro. Konsensus rynkowy zakłada, że w grudniu niemiecki wskaźnik inflacji wyhamował do 0,2% w skali roku wobec 0,5% w poprzednim okresie. Dalszy spadek inflacji będzie argumentem dla ECB do podjęcia dodatkowych działań, co może dalej negatywnie wpływać na wycenę europejskiej waluty. W międzyczasie opublikowany został odczyt indeksu Sentix ze strefy euro. Według styczniowego wskazania nastroje wśród europejskich inwestorów poprawiły się.

W tym tygodniu warto zwrócić jeszcze uwagę na takie wydarzenia jak środkowy odczyt raportu ADP oraz notatki z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, a także piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Podczas grudniowego posiedzenia Fed zasygnalizował zmianę retoryki na bardziej jastrzębią poprzez usunięcie zwrotu mówiącego o tym, że stopy procentowe będą utrzymywane na niskim poziomie przez dłuższy czas i zastępując go stwierdzeniem, że Fed będzie ‘cierpliwy’ w rozpoczęciu procesu normalizacji polityki monetarnej. Tempo zacieśniania polityki monetarnej będzie zależało od danych napływających z gospodarki amerykańskiej. Jeśli w rzeczywistości kolejne dane z USA będą dobre, to będą stanowiły one potwierdzenie tego, że sytuacja rozwija się w kierunku pożądanym przez Fed, co będzie czynnikiem prodolarowym.

EURUSD

Eurodolar znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Para naruszyła minimum z 2010 roku i obecnie nieco odreagowuje silne spadki z sesji azjatyckiej. Na wykresie dziennym widoczna jest luka spadkowa. Górne ograniczenie tej luki wyznacza silny opór w rejonie 1,20. Dopóki para znajduje się poniżej tego poziomu, to z technicznego punktu widzenia nie ma perspektyw do nieco większego odreagowania. Najbliższe wsparcie wyznacza minimum na poziomie 1,1862. Japońska technika inwestycyjna potwierdza, że silny trend spadkowy obowiązuje.

USDPLN

USDPLN pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. Na początku tego tygodnia para przełamała opór na poziomie 3,61, co otworzyło drogę do dalszych wzrostów na tej parze. Mając na uwadze pozytywny sentyment utrzymujący się w stosunku do dolara notowania tej pary mogą zmierzać w rejon 3,6390, gdzie opór wyznacza projekcja 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 3,6104 na 3,5025. Na wykresie H1 50-okresowa średnia EMA wyznacza najbliższe wsparcie w okolicy 3,57.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję