Forex

Pod koniec tego roku znów zaczęło się więcej mówić o Grecji, a to wszystko za sprawą skompilowanej sytuacji politycznej. Wczoraj po raz trzeci nie udało się wybrać prezydenta. Kandydat obecnie rządzącej partii - Nowej Demokracji nie uzyskał wymaganej liczby głosów, co skutkuje koniecznością przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Ponadto według najnowszych sondaży w wyborach ma szansę zwyciężyć SYRIZA, która do tej pory ostro sprzeciwiała się oszczędnością budżetowym narzuconym przez Unię Europejską w ramach programu pomocowego dla Grecji. Wygrana opozycyjnej partii na pewno wprowadziłaby dużo zamieszania i przyczyniła się do większej nerwowości na rynkach. Euro traciło na wartości w wyniku publikacji wyników głosowania. Trend spadkowy na eurodolarze nadal obowiązuje. Wszelkie ruchu korekcyjne są dość płytkie.

Podczas wtorkowej sesji warto zwrócić uwagę na publikacje z USA. Inwestorzy poznają październikowy odczyt indeksu rynku nieruchomości S&P/Case-Shiller oraz indeks nastrojów konsumentów. Większym zainteresowaniem będzie cieszył się indeks Conference Board, który w listopadzie nieoczekiwanie spadła do poziomu 88,7 pkt. W grudniu natomiast konsensus rynkowy zakłada silny wzrost tego wskaźnika do 93 pkt. Należy podkreślić, że nastroje amerykańskich konsumentów pozostają dobre na co wskazywał także grudniowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Dobre wskazanie powinno być czynnikiem sprzyjającym USD. Silny trend wzrostowy na dolarze obowiązuje, a oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku powinny dodatkowo sprzyjać walucie amerykańskiej. Warto zwrócić jednak uwagę, że dolar pozostanie nieco słabszy do takich walut jak NZD czy AUD.

EURUSD

Eurodolar przełamał wczoraj linię trendu poprowadzoną po ostatnich minimach lokalnych. Na wykresie H4 para w dalszym ciągu broni oporu w postaci linii kijun, który obecnie przebiega w rejonie 1,2180. Wyjście powyżej tego oporu może być impulsem do odreagowania ostatnich spadków. W przeciwnym wypadku należy oczekiwać dalszego powolnego osuwania się tej pary. Należy pamiętać, że dominującym trendem pozostaje spadkowy.

NZDUSD

Na NZDUSD utrzymuje się szerszy zakres konsolidacji, jednak od początku tego tygodnia para sukcesywnie znajduje się na coraz to wyższych poziomach cenowych. W dniu dzisiejszym para przełamała opór w postaci 50-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym,, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych wzrostów w okolice 0,7886, gdzie opór wyznacza projekcja 78,6% całości impulsu wzrostowego z poziomu 0,7607 na 0,7869.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję