Forex

W centrum zainteresowania inwestorów podczas czwartkowej sesji pozostawał grudniowy przetarg nisko oprocentowanych pożyczek dla banków komercyjnych oraz sprzedaż detaliczna w USA. Europejskie banki zgłosiły niższy niż oczekiwano popyt w wysokości 129,8 mld EUR. Uzupełnieniem wczorajszych danych będzie publikacja danych dotyczących spłat wcześniej zaciągniętych pożyczek. Wydaje się jednak, że ECB będzie trudno rozszerzyć bilans banku do poziomów z początku 2012 roku, wobec czego najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2015 roku bank zdecyduje się na rozszerzenie programu skupu aktywów o obligacje rządowe. Ponadto opublikowane dane odnośnie sprzedaży detalicznej w USA mile zaskoczyły. Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 0,7% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4%, natomiast sprzedaż detaliczna bez aut wzrosła o 0,5% przy konsensusie rynkowym na poziomie 0,1%. Dobry odczyt zwiększa prawdopodobieństwo szybszych podwyżek stóp procentowych w USA oraz sprawia, że rynki oczekują, iż Fed w najbliższym czasie zdecyduje się na zmianę języka w komunikacie na bardziej jastrzębi. Zestawienie powyższych danych przyczyniło się do powrotu do spadków na eurodolarze. W dniu dzisiejszym para powróciła powyżej poziomu 1,24, jednak w dalszym ciągu notowania utrzymują się poniżej istotnego geometrycznego oporu na poziomie 1,2492. Dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro okazały się Jeśli dzisiejszy odczyt na temat indeksu zaufania amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan okaże się wyższy niż oczekiwano, to może to być impulsem do dalszego umocnienia dolara względem euro.

Dane z Chin były mieszane. Z jednej strony produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 7,2% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 7,5%. Z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,7% wobec oczekiwanych 11,5%. Mieszane dane nie miały większego przełożenia na notowania dolara australijskiego. Prezes RBA w ostatnim czasie zwracał uwagę na to, że AUD będzie najprawdopodobniej dalej tracił na wartości. Para AUDUSD pozostaje w silnym trendzie spadkowym, tak więc wyższe poziomy cenowe powinny być w dalszym ciągu wykorzystywane do zajmowanie pozycji zgodnych z dominującym trendem.

EURUSD

Notowania eurodolara powróciły dzisiaj ponownie powyżej poziomu 1,2420. Para utrzymuje się w dalszym ciągu poniżej istotnego geometrycznego poziomu 1,2491 w postaci 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,2886. W tym rejonie nastąpiło również zrównanie się fali korekcyjnej z poziomu 1,2247 z poprzednią falą wzrostową z poziomu 1,2357 na 1,2599. Przy tak silnym trendzie spadkowym wspomniany opór ma szansę się wybronić. Technicznym sygnałem do powrotu w rejon wsparcia 1,2220/30 będzie ponowne zejście poniżej poziomu 1,2360.

AUDUSD

Silny trend spadkowy na AUDUSD utrzymuje się. Para utrzymuje się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie H4. Ponadto ostatni ruchu korekcyjny z poziomu 0,8222 swoim zasięgiem zrównał się z maksymalną korektą wzrostową w całym trendzie spadkowym z poziomu 0,8794, co potwierdza siłę obecnego trendu. Strefa wsparcia znajduje się w rejonie 0,8210-0,8220.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję