Forex

Środowy komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku był bardziej jastrzębi niż oczekiwał tego rynek, co widać t...

Silny trend na USD powrócił

 

Środowy komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku był bardziej jastrzębi niż oczekiwał tego rynek, co widać także po zachowaniu się dolara. Zgodnie z oczekiwaniami Fed postanowił w październiku zakończyć program skupu aktywów oraz nie zaznaczył, że rozważa wprowadzenie podobnego programu w przypadku pogorszenia się perspektyw dla gospodarki. Co więcej Komitet uznał, że nastąpiła znacząca poprawa kondycji na rynku pracy oraz uznał, że widzi oznaki trwałości obserwowanego ożywienia gospodarczego w USA. Zwracano uwagę na mniejsze ryzyko związane z trwałym utrzymywaniem się inflacji poniżej 2% pomimo spadku oczekiwań inflacyjnych związanych z niższymi cenami energii. Co prawda fraza ‘considerable time’ została utrzymana w wytycznych dotyczących polityki monetarnej, jednak warto zwrócić uwagę, że Fed uzależnia czas pierwszej podwyżki stóp procentowych od publikowanych danych, co może zarówno wpłynąć na przyśpieszenia, jak i na opóźnienie terminu pierwszej podwyżki kosztu pieniądza. Publikacja komunikatu przyczyniła się do silnego umocnienia dolara. Na EURUSD zostało przełamane istotne wsparcie w rejonie 1,2590/1,26, co świadczy o trwałym powrocie do spadków na tej parze.

 

Dziś rano poznaliśmy kilka publikacji z Europy. Zgodnie ze wstępnymi danymi odnośnie tempa wzrostu gospodarczego Hiszpanii w trzecim kwartale PKB wzrósł o 0,5% w ujęciu kwartalnym oraz przyśpieszył do 1,6% z 1,5% w skali roku. Z kolei stopa bezrobocia w Niemczech w październiku ustabilizowała się na poziomie 6,7%, podczas gdy zatrudnienie spadło o 22 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 5 tys. Dane ze strefy euro obrazujące koniunkturę gospodarczą w październiku były lepsze. Wskaźnik zaufania konsumentów wzrósł do poziomu -11.1 pkt. zgodnie z konsensusem rynkowym. Poprawiły się również nastroje w biznesie i gospodarce.

 

Podczas czwartkowej sesji zostaną opublikowane również wstępne dane dotyczące amerykańskiego PKB w trzecim kwartale tego roku oraz bezrobocie tygodniowe z USA. Interesujące będą również wstępne dane dotyczące wskaźnika cen konsumentów z Niemiec. Pomimo ostatniego spadku cen energii analitycy spodziewają się w październiku przyśpieszenia inflacji do 0,9% w skali roku. W ujęciu miesięcznym spodziewany jest niewielki spadek cen o 0,1%.

 

 

 

EURUSD

Na wykresie dziennym w dniu wczorajszym dorysowało się prawe ramię formacji głowy z ramionami. W dniu dzisiejszym została przełamana linia szyi, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do testu minimum z 3 października 2014 roku na poziomie 1,25. Zasięg formacji RGR wypada w rejonie 1,2350. Zgodnie z zarysowanym wcześniej scenariuszem zejście poniżej strefy 1,2590/1,26 otwiera drogę do trwałego umocnienia dolara. Najbliższy opór w postaci przełamanej linii szyi znajduje się na poziomie 1,2620. Silnym oporem pozostają okolice 1,2810, gdzie obecnie 50-okresowa średnia EMA zbiega się z dolnym ograniczeniem chmury ichimoku na wykresie dziennym.

USDPLN

USDPLN powróci ł do trendu wzrostowego. Na wykresie tygodniowym para dotarła w okolice oporu na poziomie 3,3650 w postaci 61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej z okolic 3,6013. Może nie być łatwo przełamać ten poziom w pierwszym podejściu, jednak jak już uda się tego dokonać, to notowanie tej pary mogą powrócić w rejon 3,38325/40, gdzie znajdują się maksima lokalne z lipca 2013 roku. Wcześniej para jednak będzie musiała sobie poradzić z oporem w postaci projekcji 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 3,3516.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję