Forex

Początek czwartkowej sesji przebiegał pod dyktando wstępnych publikacji wskaźników PMI. Choć dane były mieszane, to jednak ogólny wydźwięk był pozytywny, co wsparło notowania europejskiej waluty. Ponadto wstępny odczyt indeksu zaufania konsumentów ze strefy euro w październiku okazał się lepszy niż oczekiwano. Poprawiły się również nastroje niemieckich konsumentów w bieżącym miesiącu. Indeks Gfk wzrósł do 8,5 pkt. z poziomu 8,4 pkt. miesiąc wcześniej, plasując się powyżej oczekiwanych 8 pkt. Sentyment do euro pozostaje jednak słaby, a inwestorzy w tym tygodniu znów zwrócili się w stronę dolara. Indeks dolarowy znajduje się tuż poniżej oporu na poziomie 86 pkt. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do testu tegorocznego szczytu. Opublikowane dane z gospodarki amerykańskiej były mieszane. Bezrobocie tygodniowe nieco wzrosło, wstępny wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego w październiku spadł do poziomu 56,2 pkt. z 57,5 pkt., natomiast indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł o 0,8% licząc miesiąc do miesiąca wobec prognozowanego wzrostu o 0,6%. Dziś z kolei opublikowane zostaną tylko dane z rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży nowych domów. Analitycy oczekują spadku dynamiki sprzedaży we wrześniu.

Po wczorajszych słabszych danych odnośnie sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, dziś przyszedł czas na publikacje wstępnych danych odnośnie PKB w Wielkiej Brytanii. Notatki z październikowego posiedzenia Banku Anglii ujawniły, że większość członków MPC zwraca uwagę na zagrożenia płynące z obserwowanego spowolnienia w strefie euro, co najprawdopodobniej przełoży się negatywnie na kondycję brytyjskiej gospodarki. Dzisiejsze dane odnośnie tempa wzrostu w trzecim kwartale tego roku potwierdzają te obawy. Co prawda dane były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami, jednak słabsze w porównaniu do poprzedniego kwartału. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł w trzecim kwartale o 0,7% wobec 0,9% w poprzednim kwartale, natomiast w skali roku dynamika PKB wyniosła 3,0% . Po trzech dniach spadków, dane zgodne z konsensusem rynkowym wyhamowały dalszą wyprzedaż waluty brytyjskiej.

W weekend warto zwrócić uwagę na publikację stress testów dla europejskich banków. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kilka instytucji nie przeszło ich pomyślnie. Im słabsze wyniki, tym bardziej rynki będą obawiały się o kondycję sektora bankowego, co będzie ważyło na notowaniach euro.

EURUSD

Eurodolar broni wsparcia w rejonie 1,2600. Wczorajsze odbicie na tej parze było bardzo płytkie. Nadal najbliższym oporem pozostaje rejon 50- i 100- okresowej średniej EMA na wykresie 4h, czyli okolice 1,27-1,2715. Scenariusz zakładający odreagowanie w rejon wspomnianych średnich kroczących pozostaje aktualny, dopóki utrzymujemy się powyżej poziomu 1,2590/1,2600.

GBPUSD

GBPUSD lekko zwyżkuje w dniu dzisiejszym. Spadki na tej parze wyhamowały w dniu wczorajszym na poziomie 1,5993 wynikającym z 61,8% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,5874. W średnim terminie obowiązuje układ spadkowy, o którym pisałam we wcześniejszych raportach (41,4% oraz 50% zniesienia), który jest aktualny dopóki notowania tej pary utrzymują się poniżej poziomu 1,6235.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję