Forex

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że ...

W oczekiwaniu na dane NFP

Wydarzeniem dzisiejszego dnia b ędzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że we wrześniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wrośnie o 215 tys. wobec 142 tys. nowych etatów w sierpniu. Oczekiwana jest także stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 6,1%. Po słabym odczycie danych NFP za zeszły miesiąca dzisiejszy odczyt powinien być lepszy. Kluczową kwestią pozostaje jednak to czy zatrudnienie ukształtuje się powyżej oczekiwań rynkowych. W ostatnim czasie można było zaobserwować serię słabszych niż oczekiwano danych. Przede wszystkim mowa tutaj o indeksie zaufania konsumentów i wskaźnikach aktywności w sektorze przemysłowym. W przypadku odczytów lepszych niż oczekiwano bądź ewentualnej rewizji w górę danych za sierpień dolar powinien dalej zyskiwać na wartości. W przeciwnym wypadku wzrośnie ryzyko korekty wzrostowej na eurodolarze.

Wczorajsza konferencja Mario Draghi’ego nie okazała się przełomowa. W opinii Europejskiego Banku Centralnego dużo działań już zostało podjętych i teraz ECB chce poczekać na ich efekt. Program zakupu ABSów i zabezpieczonych obligacji potrwa przynajmniej 2 lata. Zakupy ABSów ruszą w czwartym kwartale, natomiast zakupy zabezpieczonych obligacji rozpoczną się już w połowie października. Draghi zwracał uwagę na pogarszająca się sytuację w strefie euro oraz dalszy spadek inflacji. Kwestia skupu obligacji rządowych wydaje się bardzo odległa, choć ECB nie wyklucza możliwości podjęcia niestandardowych działań w przyszłości. Wobec braku zapowiedzi nowych narzędzi w polityce monetarnej oraz wobec zapewnień o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie eurodolar lekko odreagował.

Opublikowane indeksy PMI dla sektora usługowego w Europie były generalnie słabsze niż oczekiwano. Wskaźniki z Włoch i Francji uplasowały się poniżej poziomu 50 pkt. i oczekiwań rynkowych. Co prawda wskaźnik PMI dla Niemiec wzrósł do poziomu 55,7 pkt. we wrześniu, jednak indeks PMI dla całej strefy euro spadł do 52,4 pkt. poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 52,8 pkt. W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę także na sprzedaż detaliczną ze strefy euro i odczyt indeksu ISM dla usług w USA, gdzie we wrześniu oczekiwany jest lekki spadek w porównaniu do zeszłego miesiąca. Oprócz tego poznamy bilans handlowy z Kanady i USA.

EURUSD

W oczekiwaniu na dzisiejsze dane NFP dolar zyskuje na wartości względem euro. Wczorajsze wzrosty wyhamowały tuż poniżej geometrycznego oporu w postaci zrównaniu się impulsu wzrostowego z poziomu 1,2570 na 1,2698 w 100% z korektą wzrostową kształtującą się od 9 do 16 września. Dodatkowo poziom 1,2704 wyznacza obecnie 50-okresowa średnia EMA na wykresie 4h. Najbliższe wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych przebiegająca w rejonie 1,26. Lepsze dane z USA powinny stać się impulsem do pogłębienia spadków i ruchu w kierunku 78,6% zniesienia Fib na poziomie 1,2460. W przeciwnym wypadku korekta wzrostowa na EURUSD może się rozwinąć.

GBPUSD

GBPUSD kontynuuje spadki, do czego symptomem dziś były słabsze dane odnośnie indeksu PMI dla usług w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik ten spadł we wrześniu do poziomu 58,7 pkt. kształtując się poniżej oczekiwań rynkowych. Z technicznego punktu widzenia możliwy jest test wsparcia w postaci minimum na poziomie 1,6051. Najbliższy opór w postaci linii poprowadzonych po ostatnich maksimach lokalnych znajduje się w okolicy 1,62.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję