Forex

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie konferencja prasowa Mario Draghi. Rynek oczekuje, że prezes Europejskiego Banku Centralnego pozostanie gołębi w swej retoryce i ujawni szczegóły dotyczące programu skupu ABSów. W szczególności będzie interesująca skala oraz czas trwania programu. Niektórzy oczekują, że być może Draghi wspomni o innych narzędziach, których gotowy jest użyć w sytuacji, gdyby kolejne dane ze strefy euro okazały się słabe. Jest jednak mało prawdopodobne, aby dzisiaj szef ECB ogłosił użycie nowych instrumentów w polityce monetarnej. Ponadto konsensus rynkowy zakłada, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie, w tym główna na poziomie 0,05% oraz depozytowa na poziomie -0,2%.

Dziś w nocy opublikowane zostały bardzo dobre dane z australijskiego rynku pracy. Ilość wydanych pozwoleń na budowę domów wzrosła w sierpniu o 3,0% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 1,0%. Deficyt handlowy w sierpniu obniżył się do poziomu 787 mld AUD. Lepsze dane okazały się impulsem do odreagowania ostatnich silnych spadków na AUDUSD i testu poziomu 0,88 w dniu dzisiejszym.

EURCHF powrócił do wzrostów, do czego impulsem stały się słowa Szefa Narodowego Banku Szwajcarii. Jordan wyraził swój sceptycyzm związany z dalsza aprecjacja franka oraz powtórzył, że SNB jest gotów bronić minimalnego kursu wymiany EURCHF na poziomie 1,20. Ponadto nie wykluczył wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Notowania oddaliły się od wsparcia w rejonie 1,2050. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest ponowny ruch w rejon wrześniowych maksimów.

Opublikowane w dniu wczorajszym dane z gospodarki amerykańskiej były mieszane. Z jednej strony zgodnie z raportem ADP w sektorze prywatnym powstało 213 tys. nowych etatów, co było odczytem wyższym niż mediana oczekiwań. Z drugiej strony indeks ISM dla sektora przemysłowego spadł mocniej niż oczekiwano. We wrześniu wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 56,6 pkt. w porównaniu z 59 pkt. zanotowanymi w poprzednim miesiącu. Dzisiaj opublikowane zostaną dane odnośnie bezrobocia tygodniowego i zamówień przemysłowych. Przed jutrzejszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy obserwujemy próbę wygenerowania korekty wzrostowej na eurodolarze.

AUDUSD

Na dolarze australijskim obserwujemy próbę odreagowania względem dolara. Na wykresie dziennym w rejonie istotnego wsparcia w postaci minimum ze stycznia tego roku pojawiła się formacja młota. Dolar australijski zyskuje na wartości, jednak wzrosty na AUDUSD zatrzymały się jak na razie na oporze wynikającym ze zrównania się ze sobą aktualnego ruchu wzrostowego w stosunku 1:1 z maksymalną korektą w całym ruchu spadkowym z poziomu 0,9503. Wyjście powyżej poziomu 0,8830 otworzy drogę do pogłębienia korekty.

USDJPY

USDJPY koryguje ostatnie silne wzrosty. Para znajduje się już około 1,5 figury od tegorocznych szczytów. Jak na razie spadki wyhamowały na poziomie 108,32 wynikającym ze zrównania się obecnego uchu w 100% z maksymalną korektą spadkową w całym impulsie wzrostowym z poziomu 100,82. Zejście poniżej minimum w rejonie 108,20 może przyczynić się do pogłębienia spadków na tej parze.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję