Forex

Podczas wtorkowej sesji waluta amerykańska dalej zyskiwała na wartości. Indeks dolarowy handlowany jest już powyżej poziomu 86 pkt. oraz 200-okresowej średniej EMA na wykresie miesięcznym. Wzrost wartości dolara napędzany jest poprzez oczekiwania co do normalizacji polityki pieniężnej przez Fed w przyszłym roku, a także optymistyczne prognozy dotyczące amerykańskiego rynku pracy. Aprecjacji dolara nie szkodzą szczególnie nawet słabsze dane z USA. We wrześniu bowiem indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł do 86 pkt. z 93,4 pkt. przy konsensusie rynkowym na poziomie 92,5 pkt. Słabszy okazał się również indeks aktywności przemysłu w rejonie Chicago, który ukształtował się we wrześniu na poziomie 60,5 pkt. w porównaniu z 64,3 pkt. miesiąc wcześniej. Mniej niż oczekiwano wzrósł również indeks rynku nieruchomości S&P/Case-Shiller. To pokazuje, że siła dolara wynika obecnie głównie z dywergencji w polityce Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego w długim terminie. Jak na razie Lockhart, Dudley i Evans z Fed głośno dzielili się swoimi obawami związanymi z tak silnym wzrostem wartości dolara. Jeśli zakończenie programu skupu aktywów przez Fed nie zbiegnie się czasowo z usunięciem zwrotu ‘przez dłuższy czas’ z protokołu FOMC, to może to ostudzić nieco zapały rynku. W podtrzymaniu dalszej aprecjacji dolara może pomóc natomiast publikacja lepszych danych z rynku pracy. Dzisiaj zostanie opublikowany raport ADP. Analitycy oczekują, że raport we wrześniu w sektorze prywatnym powstało 210 tys. nowych etatów. Ponadto opublikowany zostanie indeks ISM z sektora przemysłowego, gdzie konsensus rynkowy zakłada niewielki spadek tego wskaźnika do 58,5 pkt. z 59 pkt. we wrześniu.

Na uwagę zasługują silne wzrosty na USDJPY i USDPLN. W dniu wczorajszym dolarzłoty znalazł się na nowych tegorocznych maksimach, natomiast dzisiaj dolarjen testował poziom 110 jenów za dolara. Na wykresie miesięcznym USDPLN walczy z silnym oporem w postaci 200-okresowej średniej EMA, co może chwilowo zatrzymać dalsze wzrosty. Z kolei na USDJPY znajdujemy się blisko oporu w postaci maksimum lokalnego z dnia sierpnia 2008 roku na poziomie 110,66.

EURUSD

Sentyment do euro pozostaje słaby. Para oscyluje blisko poziomu 1,2600. W średnim terminie silnym geometrycznym wsparciem pozostaje poziom 1,2460 wynikający z 78,6% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,2041. Na wykresie godzinowym jak na razie bronione są okolice wczorajszego minimum na poziomie 1,2570. Wyjście powyżej poziomu 1,2635 może zaowocować ruchem w okolice 1,2685, gdzie opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.

AUDNZD

AUDNZD handlowany jest powyżej istotnych średnich kroczących na wykresie dziennym (mowa tutaj o 50-, 100- i 200- okresowej średniej EMA). Para jak na razie wybroniła opór w postaci tegorocznego szczytu na poziomie 1,1289. Korekta spadkowa swoim zasięgiem nie zeszła poniżej 38,2% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,0912, co może zaowocować powrotem do wzrostów i ustanowieniem nowego minimum.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję