Stopa zwrotu z aktywów to stosunek zysku netto do wszystkich aktyw przedsiębiorstwa wyrażony w procentach:

 

Wskaźnik ten przedstawia, jak rentowna jest spółka w stosunku do jej wszystkich aktywów. Inaczej – jak skuteczny jest zarząd w gospodarowaniu aktywami swojego przedsiębiorstwa przy wypracowywaniu zysków. Nie ma tu znaczenia źródło kapitału, z którego finansowana jest działalność spółki. Równie dobrze może to być więc np. kapitał zainwestowany przez udziałowców, jak i dług zaciągnięty w banku.

Często mówi się, że minimalna wartość tego wskaźnika powinna być równa oprocentowaniu zaciągniętego kredytu. W przeciwnym wypadku część kosztów kredytu pokrywa się z wypracowanego zysku, a to oznacza, że spółka zaczyna być nierentowna.

Przy analizie warto porównywać wskaźnik ROA do ROE. Dlaczego? Otóż jeśli ten drugi jest znacząco większy, oznacza to, że spółka w głównej mierze finansuje się długiem. W czasach dobrej koniunktury być może nie ma się czym martwić, jednak kiedy wyniki finansowe znacznie się pogorszą, taka sytuacja to najczęściej równia pochyła do ogłoszenia bankructwa.

 

Wojciech Kiermacz

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję